Svensk Specialklubb för
Tibetansk Spaniel

UPPFÖDARE

Här finns en listan över Tibetansk
Spanieluppfödare,
som är medlemmar
i SSTS och gemensamt arbetar i

SSTS:s avelsstrategis anda för en
frisk och sund 
Tibetansk Spaniel.

Vill du som Uppfödare stå med på listan?
Läs Valp-och Uppfödar sidan först! HÄR

Viktigt att alla uppfödare kontrollerar
sina kontaktuppgifter så de är aktuella! 

Vid ändring till Hemsidan:
webmaster@tibetanskspaniel.org
Vid ändring till Medlemsregistret görs
detta via denna länk


Nu kan uppfödare registrera sina valpar via SKK:s
e-tjänst : 

https://www.skk.se/sv/uppfodning/avel-och-uppfodning/valpregistrering/


Blekinge län


Chillbulls kennel - Olofström
Susanne Sundstam, Tel 070-2278664
E-post: info@chillbullskennel.se
Hemsida: https://chillbullskennel.se
Facebook: https://www.facebook.com/chillbullskennel
Instagram: https://www.instagram.com/chillbullskennel


Dalarnas län


Afroditegårdens - Orsa 
Annica Wahlström Tel. 070-6937089

E-post: annica_lindberg@hotmail.com 

Amloj's - Vikmanshyttan
Ammis & L-O Johansson Tel.070-5798715

E-post: Ammis.Johansson@hotmail.com

Fäggebodens - Säter
Nina Holmgren Tel. 070-2289598

E-post: ninapysa@hotmail.com
Hemsida: faggebodens.se

Lindvattnet´s Kennel - Säter
Tuula o Bertil Linder 070-5982032
E-post tuula.linder@hotmail.se

Sun Lovers - Älvdalen
Ulrika Hedén Tel: 070-3377913

E-post: ulrika_heden@hotmail.com
Facebook: Kennel Sun Lovers 

Tjo-Nins - Sundborn
Helena Kvarnström Tel. 070-6060315

E-post: helenakvarnstrom59@gmail.com
Facebook: Tjo-nins kennel 
 


Gotlands län


Gävleborgs län


Dear Hearts - Edsbyn
Ulla Olsson Tel 070 2275946

E-post: ulla.olsson@helsingenet.com

Gamla Herrgården - Hofors
Krister Söderstam, Marita Nordahl Tel. 070-3215070, 073-1545340

E-post: gamla.herrgarden@telia.com

Kennel Ellu’z- Ljusdal
Elinor Lundin Tel. 070-2613107

E-post:  065114597@telia.com

Tincanis - Hudiksvall
Anki Krohn Tel. 0650-93980, 073-8485895

E-post: ankikrohn@hotmail.com
Facebook: Kennel Tincanis


Hallands län


Body Rocks - Torup / Vallberga
Richard Ytterström Tel 0702-999786 och

Ing-Marie Nilsson 
Tel 070-9609335
Epost: richardkonsulent@gmail.com 
ingmarienilsson@telia.com
Hemsida: body-rocks.se


Jämtlands län


Esslex - Östersund
Susie Lexelius Tel. 073-1837484

E-post: esslex@outlook.com,  esslex64@gmail.com
Hemsida: Esslex kennel


Mavibos - Östersund
Bodel Olsén Tel. 070-556 73 60 & Patric Ragnarson Tel. 070-9942584

E-post: bodelmavibos@yahoo.se
Hemsida: pamavibos.se

Orakels - Åre
Ulrika Staaf Tel. 070-234 04 02

E-post: jamtlandstos@hotmail.com
Hemsida: www.orakelskennel.se


Jönköpings län


Kalmar län


Angeleyes- Färjestaden
Stina Johansson Tel:0768 086161
E-post: stina.olandsrf@gmail.com
Hemsida: www.kennelangeleyes.se

Kangris - Kalmar
Lena Brehmer Tel. 0480-479295, 070-3083100

E-post: lena@kangris.com
Hemsida: kangris.com

Lottebo's - Torsås
Lotta Östlund Tel, 0730-537569

E-post:lotta.lottebo@gmail.com
F
acebook: Lottebo´s Kennel


Mysebo's - Nybro
Britt Eriksson Tel. 0702-159292

E-post: britts_mysebo@telia.com
Facebook: Mysebo Kennel 

Twix - Västervik
Sussie Lindelius Tel. 070-5980548

E-post: sussie.lindelius@gmail.com
Hemsida: kenneltwix.se
 


Kronobergs län


Andhämtningen - Åseda
Carin Almrot Karlsson Tel 070- 8985811

E-post: golden@andhamtningen.se
Hemsida: www.andhamtningen.se 



Norrbottens län


Skåne län


Follow - Hjärup
Eva och Leif Engvall Tel. 040-460407,0705-460407

0768-190213
E-post: follow@bahnhof.se 
Hemsida: kennelfollow.com

Jaffadays - Bjärred
Susanne Lundin Tel. 0705-302046

E-post:  jaffadays@hotmail.com
Hemsida: jaffadays.se 

Mic Mac - Sjöbo
Ann Rode Enbart SMS 0708-295565
Maria Lindeberg

E-post: ann.rode@gmail.com
Facebook Kennel MicMac

Milltoffs - Sjöbo
Anette Niklasson Tel: 0733-999284

E-post: kennel.milltoffs@sjobo.nu
Facebook:  Kennel Milltoffs 


Schilleshof´s - Hästveda 
Monica Söderquist Tel.070-6075068 

Frida Söderqvist Tel 076-0490715.
E-post: monicasoderquist@gmail.com
E-post: fridasoderquist@gmail.com
Facebook: Schilleshof´s kennel  


Zimpos - Sösdala
Ingegerd Persson Tel: 070-2862812
E-post: ingegerd@zimposkennel.se
Hemsida: www.zimposkennel.se 


Stockholms län


Björnbrisens - Upplands Väsby
Jenny Yberg Tel. 08-6370002, 070-7316635

E-post: bjornbrisens@gmail.com
Hemsida: bjornbrisens.wordpress.com 


Nalinas - Norrtälje
Agneta och Kicki Reis Tel. 0176-237160, 070-2501348

E-post: agneta.reis@kvilunda.se
Hemsida: kvilunda.se 


 Tillbaka


 Södermanlands län


Welladays - Flen
Marie-Louise Almgren Tel, 070-4315008
E-post. ml@almgren.se
Hemsida. welladays.se 


Upplands Län


Blackrill's - Uppsala
Tove Eriksson, Tel: 070-7421244  
Kajsa Laurila Tel: 076-2713775

E-post: tove@blackrills.se
kajsa.laurila@hotmail.com
Hemsida: blackrills.se 


Fables Sheltie - Tierp
Ingrid Lundin Tel. 0293-66665, 070-4606065
E-post: ingridlundin1941@tele2.se 

Gloryenz - Enköping
Karin och Michael Andreasson

Tel. 076-1646393
E-post: Karin@kajsashem.se

Knattings - Enköping
Eva & Hans Holmberg Tel. 0171-51349, 070-9908285

E-post: eva@condog.se 

Lilla Salzatins - Tierp
Irene Morell Tel. 0294-30033, 076-3110596
E-post: salzatin@hotmail.com
Hemsida: lillasalzatinskennel.n.nu 


 Värmlands län


Drömbjörnens - Kil
Ann-Katrin Hansson Tel. 0554-70241

E-post: cina@drombjornens.se
Hemsida: drombjornens.se

Raysing's - Krisitineham
Solveig Vilen Tel 076-0090734

E-post: vilen@live.se

Rocknjax- Kil
Helena Nilsson Tel: 0727347701 

E-post: nilson.helena@hotmail.se

Strömkarlens - Nykroppa
Monica Herjeskog Tel. 0590-41577

E-post: stromkarlens@telia.com
Hemsida: stromkarlens.se 


Västerbottens län


Västernorrlands län


Elvendream- Bjärtrå
Eva Zachrisson  Tel 070-2668261, 070-5663557

E-post : evza58@gmail.com 


Västmanlands län


Sippans - Ramnäs
Inger Sundstedt tel.073-8090733
E-post: ingerstibbar@gmail.com
Facebook: Inger Sundstedt

Zangrace - Västerfärnebo 
Elaine Asserholt Tel. 070-2607797

E-post: zanlina6@live.se
Facebook: Zangrace Kennel 


Västra Götalands län


Bainangs - Skara
Christina Fogel Tel. 0511-372061, 070-6713736

E-post: info@bainangs.se

Bergrabben's - Mellerud
Gunvor & Sigurd Soerensen Tel. 0530-10553, 070-4678907

E-post: bergrabben@telia.com
Hemsida: bergrabben.com

Happiest Tails - Härryda
Annelie Leifstedt Tel 070-8942332

E-post: anneliehajom@hotmail.com
Hemsida: www.happiesttails.se

Lady Ninjas - Alingsås
Marie och Roger Löfgren Tel. 0322-50810, 073-6792325, 

076-2985423
E-post: marielofgren@gmail.com

Lill Tibben's - Svanesund
Pamèla och Johan Christensson Capelius Tel. 0304-45780, 073-6717181

E-post: snurriplutt@hotmail.com
Hemsida: lilltibbens.se
 

Pandikkis - Vedum
Britt-Marie Björk Tel. 070-6160360

E-post: pandikkis@hotmail.com
Hemsida: pandikkis.se

Siriellas - Trollhättan
Marie & Thommy Ekberg Tel. 0520-423114

E-post: thommy.ekberg@gmail.com

Snutterumpans - Skärhamn
Anders & Britta Larsson Tel. 0304-670049, 073-6237935, 070-1124460

E-post: britta-58@hotmail.com
Hemsida: snutterumpans.wordpress.com

Vita Sannars - Åsensbruk
Marie Rönning-Karlsson Tel. 076-2005014, 0530-10838

E-post: pyttan55@gmail.com 


Örebro län


Östergötlands län


Ammoli's - Åtvidaberg
Anette och Fredrik Ståhl Tel. 0761-601414

E-post: ammoliskennel@gmail.com
Hemsida: ammolis.se
Facebook: facebook.com/ammoliskennel

Bondmorans - Motala
Margareta Axelsson Tel. 070-5416153

E-post: margareta@bondmorans.se
Hemsida: bondmorans.se

Kain Kayenn's - Boxholm 
Lise-Lotte Karlsson Tel: 070-5740916
E-post: kain.kayenns@gmail.com
Hemsida: kainkayenns.se  


Pikinas - Linghem
Pia & Kalle Molin Tel. 013-70069, 070-7236664

E-post: piamolin@telia.com

 


 Sidan uppdaterad 2024-01-13